Orijinali görüntüle

S&P CoreLogic Case-Shiller, Aralık 2020 dönemine ilişkin Ulusal Konut Fiyat Endeksi verilerini yayınladı.

ABD'de konut fiyatları 2020'nin sonunda yüzde 10,4 arttı

S&P CoreLogic Case-Shiller, Aralık 2020 dönemine ilişkin Ulusal Konut Fiyat Endeksi verilerine göre, ABD’deki ulusal konut fiyat endeksi, geçen yıl aralıkta bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 10,4 yükseldi. Konut fiyatlarında 7 yılın en yüksek artışının görüldüğüne işaret eden endeks, geçen yıl kasımda ise yüzde 9,5 artış kaydetmişti.

BEKLENTİNİN ÜZERİNDE YILLIK ARTIŞ

ABD’nin 20 kentindeki konut fiyatlarına ilişkin endeks ise aynı dönemde yıllık bazda yüzde 10,1 arttı. Nisan 2014’ten bu yana en yüksek artışın yaşandığı veriye ilişkin piyasa beklentisi, bu dönemde yüzde 9,9 artması yönündeydi. Endeks, geçen yıl kasımda yüzde 9,2 artmıştı.

Konut fiyatlarındaki yükselişte, rekor düşük seviyelerdeki faiz oranları ile koronavirüs salgını nedeniyle insanların büyük şehirlerden uzaklaşma isteğiyle artan talep etkili olmaya devam etti.

KONUT FİYATLARININ EN FAZLA YÜKSELDİĞİ KENT YÜZDE 14,4 İLE PHOENIX

Endeksteki 20 kent arasında konut fiyatlarının en fazla yükseldiği kentler, yüzde 14,4 ile Phoenix, yüzde 13,6 ile Seattle ve yüzde 13 ile San Diego oldu.

ABDde konut fiyat endeksi

KONUT FİYATLARI EN AZ YÜZDE 7,7 İLE CHİCAGO’DA ARTTI

Konut fiyatlarının en az arttığı kentler ise yüzde 7,7 ile Chicago, yüzde 7,9 ile Las Vegas ve yüzde 8,4 ile Dallas olarak belirlendi.