Orijinali görüntüle

Prof. Dr. Görgün, 2020 yılında sadece ASELSAN ve iştiraklerinin değil, birlikte çalışılan 4 bini aşkın tedarikçinin de finansal ihtiyaçlarını önceleyen bir anlayışla çalıştıklarını ifade etti. Görgün, geçen yıl iş ortaklarına 12 milyar TL’yi aşkın ödeme yaparak salgının neden olduğu likidite baskısını ekosistemde asgari seviyeye indirdiklerini aktardı.

ASELSAN’ın toplam alımları içerisinde yurt içi firmaların payının 2020 yılında yüzde 73’e yükseldiğini bildiren Görgün, “Verilen her 10 siparişten 9 adedi KOBİ niteliğindeki firmalara yönlendirildi. ASELSAN yılı rekor seviyede nakit tahsilatıyla tamamlarken yıl boyu devam ettirilen başarılı işletme sermayesi yönetimi sayesinde şirket yılı net nakit pozisyonu ile kapattı. Şirketin yıl sonu nakit mevcudu 4 milyar TL seviyesinde gerçekleşti.” ifadelerini kullandı.

“ÜLKEMİZİN HEDEFLERİ BİZİM HEDEFLERİMİZDİR”

Görgün, savunma elektroniğinden sağlığa, haberleşme sistemlerinden finansal teknolojilere, enerji ve ulaşım sistemlerinden uzay teknolojilerine kadar faaliyette bulundukları her alanda ürün ve hizmetlerinin millete sağladığı faydaları gururla gözlemlediklerini belirterek, şöyle devam etti:

“Pandemi koşullarının ağırlaştığı bir dönemde milletimizin hizmetine sunduğumuz solunum cihazımız bu ürünlerimizden bir tanesi oldu. ASELSAN, ortak çalıştığı konsorsiyum üyeleriyle birlikte çok kısa bir süre içerisinde 20 bin adedin üzerinde solunum cihazı üreterek Kovid-19 ile olan mücadelede sağlık camiamıza çok önemli bir destek sağladı. Solunum cihazlarımız, devletimizin koordinasyonunda dost ve kardeş ülkelerimizin de kullanımına sunuldu. ASELSAN olarak hedefimiz faaliyet gösterdiğimiz tüm alanlarda yüksek standartlı teknolojik ürün ve hizmetler üreterek ülkemizin dışa bağımlılığını azaltmaktır. 45 yılı aşan deneyimi, yüksek mühendislik yeteneği ve finansal gücüyle ASELSAN bu hedefleri gerçekleştirmeye muktedirdir. Türk milletinin göz bebeği ve bizlere emaneti olan ASELSAN’ı elde ettiği bu başarılı sonuçların çok daha ötesine taşımak için durmadan, yorulmadan çalışmaya devam edeceğiz. Başta çalışanlarımız olmak üzere tüm paydaşlarımıza bize güvendikleri ve hep yanımızda oldukları için teşekkür eder, başarımızın artarak devam etmesini temenni ederim.”

Son dakika haberi | Bakan Varank'tan önemli açıklama: Avrupa semalarında uçtuğunu göreceğiz...